بسم الله الرحمن الرحیم

وجوب ولایت اهل بیت علیهم السلام

دیلمى رحمه الله در کتاب «ارشاد القلوب» روایتى از سلمان فارسى رضى الله عنه نقل مى‏ کند که گفت: امیرالمؤمنین‏ علیه السلام به من فرمود:

یا سلمان؛ الویل کلّ الویل لمن لایعرفنا حقّ معرفتنا وأنکر فضلنا.

اى سلمان ؛ بدا بحال کسى که ما را آن طورى که سزاوار آن هستیم نشناسد و فضل و برترى ما را انکار کند.

اى سلمان ؛ کدامیک از این دو بزرگوار افضل هستند، محمّد صلى الله علیه وآله وسلم یا سلیمان بن داود ؟ سلمان گفت: بلکه محمّد صلى الله علیه وآله وسلم برتر و والاتر است.

فرمود: اى سلمان ؛ آصف بن برخیا توانست تخت بلقیس را از فارس به مملکت سبأ در یک چشم بهم زدن منتقل کند و علمى از کتاب نزد او بود، و آیا من‏ چندین برابر او قدرت ندارم که نزدم هزار کتاب است ؟! خداوند بر شیث فرزند آدم علیه السلام پنجاه صحیفه و بر ادریس علیه السلام سى صحیفه و بر ابراهیم خلیل علیه السلام‏ بیست صحیفه، و تورات، انجیل، زبور و فرقان نازل نموده است.

گفتم: اى سرور من ؛ همین طور است که فرمودید. امام علیه السلام فرمود:

یا سلمان؛ إنّ الشاکّ فی اُمورنا وعلومنا کالمستهزئ فی معرفتنا وحقوقنا، وقد فرض اللَّه ولایتنا فی کتابه فی‏غیر موضع وبیّن ما أوجب العمل به وهو مکشوف.

اى سلمان ؛ کسى که در شؤون ما و علوم ما شکّ کند مثل کسى است که معرفت ما و حقوق ما را مسخره کرده در حالى که‏ خداوند ولایت ما را در کتابش در چند جا واجب کرده و آنچه را که عمل کردن به آن واجب است بیان نموده و آن روشن وواضح است.

منابع :

ارشاد القلوب: 416/2، بحار الأنوار: 221/26 ح 47، و ج: 28/27 ح 10 به نقل از محتضر: 107.

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

کومبان Drew freeapk آموزش حرفه ای بازاریابی و فروش بیمه عمر بک لینک و رپورتاژآگهی mellatsang دانلود فایل تحقیق مقاله نرم افزار کتاب برنامه Sheyda Ghorbani | شیدا قربانی Cynthia rimut